Wat is het effect van minder vaak wassen dan dagelijks wassen op het comfort, infectie, smetten en patiënttevredenheid bij kinderen op de ic die beademd worden?
Upload 10 maart 2024.
Auteurs
Autorisators
Nog geen autorisators.
op de ic kinderen worden patiënten dagelijks gewassen. Dit is vaak een stressvol moment. Ik vraag mij dan ook geregeld af of dit echt dagelijks moet of dat een andere frequentie ook kan.
Wat is het effect van minder vaak wassen dan dagelijks wassen op het comfort, infectie, smetten en patiënttevredenheid bij kinderen op de ic die beademd worden?
PICO onderdeel | Nederlandse Trefwoorden | Engelse Trefwoorden | MeSH Termen |
---|---|---|---|
kinderen 0-18 jaar, opgenomen op de ic aan de beademding | kinderen, intensive care, beademd | pediatric, intensive care, children, ventilator, | pediatric, intensive care units, child, adolescent |
minder vaak wassen | wassen, frequentie | frequency, bathe, skin washing, skin care, cleansing, hygiene, personal care, clean, bed bath | baths beds |
dagelijks wassen | dagelijks wassen | daily bathe | baths beds |
comfort, smetten, infectie, patiënttevredenheid, familie tevredenheid | comfort, smetten, infectie, patienttevredenheid, familietevredenheid | comfort, skin leasis, impertego, infection, patient and familiy satisfaction |
Zoekstring: (("Intensive Care Units, Pediatric"[Mesh] OR “intensive care”[tiab] OR “critical care”[tiab] OR icu[tiab]) AND ("Child"[Mesh] OR child*[tiab] OR pediatr*[tiab] OR paediatr*[tiab] OR youth[tiab] OR teen*[tiab] OR school*[tiab] OR preschool*[tiab] OR toddler*[tiab] OR kids[tiab] OR “early life”[tiab] OR “early in life”[tiab] OR “early age”[tiab] OR “younger age”[tiab] OR “young age”[tiab] OR "Adolescent"[Mesh] OR adoles*[tiab]) AND ("Baths"[Mesh] OR Wash[tiab] OR washing[tiab] OR bath*[tiab] OR “skin care”[tiab]) AND (Bed[tiab] OR beds[tiab] OR "Beds"[Mesh]))
Filters:
Resultaat: : 22 hits, waarvan 3 geïncludeerd.
Zoekstring: ((“intensive care” OR “critical care” OR icu) AND (child* OR pediatr* OR paediatr* OR youth OR teen* OR school* OR preschool* OR toddler* OR kids OR “early life” OR “early in life” OR “early age” OR “younger age” OR “young age” OR adoles*) AND (Wash OR washing OR bath* OR “skin care”) AND (bed OR beds))
Filters:
Resultaat: : 22 hits, waarvan 2 geïncludeerd.
Zoekstring: alle titels van richtlijnen bekeken
Filters: titels waar het ging over verzorging/wassen/wonden inleiding gelezen
Resultaat: : 0 hits, waarvan 0 geïncludeerd.
Resultaten
Discussie
Conclusie
Klinische relevatie
Wassen heeft een positief effect op de fysiologie en versnelt het genezingsproces. Ook de hemodynamiek van het kind wordt positief beïnvloed.
Resultaten
Discussie
Conclusie
Verpleegkundige implicaties
Resultaten; uit verschillende studies bleek
Discussie
Conclusie
De twee artikelen die onderzochten wat het effect op de vitale gegevens is tijdens het wassen laten zien dat direct na het wassen de bloeddruk en HA hoger zijn. 30 min na het wassen zijn deze op het laagst. De saturatie is 30 min na het wassen juist op zijn hoogst. De conclusie wordt getrokken dat wassen een positief effect heeft op de vitale parameters. En de ventilatie-perfusie verhouding verbeterd. In deze artikelen is het comfort van de kinderen tijdens en na het wassen niet gemeten. Dyscomfort bij kinderen uit zich meestal in een hogere bloeddruk en hartfrequentie. Het resultaat van hoge hartfrequentie en bloeddruk direct na het wassen kan dan ook geïnterpreteerd worden als dyscomfort bij het kind. Wanneer deze vitale gegevens na 30 minuten op zijn laagst zijn kan aangeven dat het kind weer in rust is. De temperatuur neemt af tijdens het wassen. Het kost met name kleine kinderen veel energie om weer op temperatuur te komen, dit is niet bevorderlijk voor herstel. Kijkend naar comfort concludeer ik dan ook dat wassen geen positief effect heeft op het comfort van kinderen.
In het artikel die kijkt naar infectie bij minder vaak wassen is geen optimale frequentie voor wassen gevonden. Er is geen significant verschil gevonden in ziekenhuis gerelateerde infectie bij dagelijks of minder vaak wassen. Verder was er geen duidelijke afname op kolonisatie van bacteriën op de huid. Kanttekening hierbij is wel dat exclusiecriteria patiënten die op een intensive care lagen en kinderen waren. Kijkend naar het effect op infecties bij minder vaak wassen dan dagelijks concludeer ik dat dit geen belemmering is om minder vaak dan dagelijks te gaan wassen.
In de richtlijn smetten van V&VN van 201 staat dat het aan te bevelen is om dagelijks de huid te verzorgen om smetten te voorkomen. Om smetten te voorkomen zal dan ook dagelijks aandacht moeten zijn voor die plekken op het lichaam waar smetten makkelijk ontstaan, zoals huidplooien in hals/nek, oksels en liezen.
Kijken we naar het effect van smetten dan wordt het dagelijks verzorgen van de huid aanbevolen. Dit hoeft niet te bekeken dat het kind dagelijks gewassen hoeft te worden. Het dagelijks observeren en verzorgen van de huidplooien zal dan ook volstaan.
Gesproken met Theresia Hulzebos, verpleegkundige IC kinderen, zit in de werkgroep comfort en heeft vorig jaar de EBP leerlijn gevolgd.
Artikel over infectie heeft geen bewijs gevonden dat risico toeneemt bij minder vaak wassen.
Artikelen over gevolgen voor vitale gegevens laten zien dat HA en tensie op het hoogst zijn na het wassen en op het laagst 10 min na het wassen. Er is niet gekeken naar comfort. Vanuit dit oogpunt genomen kunnen deze waarden juist een uiting van stress zijn. De temperatuur daalt tijdens wassen, zeker voor kleine kinderen kan het veel energie kosten om hierna weer op temperatuur te komen. Dit is niet bevorderlijk voor het herstel zeker niet als het een groep kinderen betreft die moeten groeien (bijvoorbeeld voor een hart OK of levertransplantatie)
Aanbevelingen mogen duidelijker neergezet worden.
AANBEVELING
Het is aan te bevelen om kinderen die opgenomen zijn op de ic kinderen en beademd worden om de dag te wassen. Het comfort van kinderen zal toenemen bij minder vaak dan dagelijks wassen. Zorgdragen voor goede wisselligging is wel van belang bij minder vaak wassen aangezien wassen de ventilatie-perfusie verhouding verbeterd door verandering in houding. Minder vaak dan dagelijks wassen heeft geen negatief effect op infectierisico, wel is dagelijkse verzorging van de huidplooien van belang. Bij het wassen zal de temperatuur goed gemonitord moeten worden en ervoor gezorgd moeten worden dat het kind niet veel afkoelt, aangezien dit veel energie zal kosten.